Anasayfa / Yasaklı Sitelere Girmek / xHamster DNS Giriş

xHamster DNS Değiştirme ile Giriş

Bu yazımızda sizlere TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) tarafından yasaklanmış bir web sitesi olan xHamster'a girebilmeniz için DNS (Domain Name System) değiştirme yöntemi yolunu anlatacağız. Bildiğiniz gibi internet üzerinde kimi yasal, kimiyse yasal olmayan milyonlarca web sitesi mevcut. Ülkemizde bu siteleri denetlemek için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı görev yapmakta ve yasalara göre yasak yayın yapan sitelere girişi engellemektedir. Fakat kullanılan engelleme yöntemleri hat bazlı değilde kullanıcı bazlı olduğundan çözülebilir haldedir.

TİB genelde web siteleri için yaptığı yasaklamaları kendi DNS adresleri üzerinden o siteye erişimi keserek yapar. Siz de kullandığınız servis sağlayıcınızın (TTnet, Uydunet, Superonline vb.) varsayılan DNS adreslerini değiştirip, özel bir DNS adresi kullanarak yasaklanan sitelere kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Bazı kaynaklar bu yöntemin yasal bir yöntem olmadığını savunup uygulayan kişilerin ceza alacağını belirtsede böyle bir şey olmadığını ispatlamış bir çok kişi mevcut. Çünkü bu yöntem yıllardır kullanılan ve kullanan kişilerin ceza almadığı bir yöntem. Ayrıca TİB gerçekten kalıcı olarak yasaklamak istediği siteleri farklı yöntemler izleyerekte yasaklayabiliyor, bu gibi durumlarda DNS değiştirmenizde o sitelere erişmeniz için yeterli olmuyor. Örnek vermek gerekirse Brazzers sitesi TİB tarafından domain bazlı olarak tamamen yasaklanmış. Hangi DNS adresini kullanırsanız kullanın bu siteye erişmeniz mümkün değil. Bu gibi durumlarda da VPN (Virtual Private Network) yöntemleri devreye girse de, bu yazımızın konusu olmadığı için VPN ile ilgili detaya çok girmek istemiyorum. Ama asıl kavramanız gereken şey şu ki, devlet tarafından özgürlüklerimize konulan veya konulmaya çalışan her yasağın mutlaka aşılacak bir açık noktası ya da yöntemi bulunuyor.

Sitelerin kim tarafından ve nasıl yasaklandığı, bu yasağı nasıl aşacağınız hakkında az çok bilgi sahibi olduysanız artık nasıl DNS değiştirileceğini anlatmaya başlayabiliriz. Her internet kullanan bilgisayarın DNS adresi vardır ve işletim sistemi müsade ettiği sürece her DNS adresi değiştirilebilir. Bir önceki cümlede de belirttiğim gibi burada kilit noktamız işletim sistemi. Kullandığınız işletim sistemine göre nasıl DNS değiştireceğinizde farklılık gösteriyor. Biz sizler xhamster için kısaca hangi tür işletim sisteminde ne gibi yollar izleyeceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Windows işletim sistemleri için her sürümde aşağı yukarı farklılık göstersede yapacağınız işlem aslında çoğunda aynıdır.

  • Herhangi bir yerden "Ağ" bölümüne ulaşıp "Ağ Özellikleri" kısmına giriş yapmanız gerekiyor.
  • Eğer buraya girebildiyseniz "İnternet Protokolü Sürüm 4" seçeneğini seçin. Bu kısmada girdikten sonra DNS adresleriniz için ayrılmış 2 adet kutucuğu görüntüleyebilirsiniz.
  • Bu kısma kullanmak istediğiniz DNS adreslerini girdikten sonra kaydedip "Sorun Gider" veya "Onar" butonlarına tıklarsanız yeni DNS sunucularınıza kaydolmuş olacaksınız.

Eğer mobil bir işletim sisteminde xhamster için nasıl DNS değiştirmeniz gerektiğini merak ediyorsanız; Bunun için:

  • "Ayarlar" kısmına gelip "Wi-Fi" bölümüne giriş yapmanız gerekli.
  • "Wi-Fi" bölümünde telefonunuzun türüne bağlı olarak "Özellikler" tarzında bir bölüm göreceksiniz.
  • Mobil cihazlar içinde DNS değiştirmeyi bu bölümden kolayca yapabilirsiniz.

Xhamster için Nasıl DNS değiştireceğinizi hala bulamadıysanız web sitemizde kullandığınız işletim sistemleri için nasıl DNS değiştireceğinize ait yazılar mevcut. Bu yazıları inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

DNS değiştirmeyi öğrendikten sonra gelelim hangi DNS adresini kullanacağımıza. Eskiden tüm kullanıcılar tarafından 8.8.8.8 - 8.8.4.4 (Google DNS) DNS adresi kullanılırken artık TİB bazı zamanlarda bu DNS adreslerini kendi DNS sunucularına yönlendirdiğinden bu DNS adresleri yerine Yandex veya OpenDNS kullanmanızı öneriyoruz. Yazının sonunda hem Yandex hemde OpenDNS adreslerini belirttim. İstediğiniz birini tercih edip sorunsuzca kullanabilirsiniz.

  • CloudFlare DNS: 1.1.1.1 (İlk bölüme) - 1.0.0.1 (İkinci bölüme)
  • Yandex DNS: 77.88.8.8 (İlk bölüme) - 77.88.8.1 (İkinci bölüme)
  • Open DNS: 208.67.222.222 (İlk bölüme) - 208.67.220.220 (İkinci bölüme)