Anasayfa / DNS Ayarları / MAC DNS Ayarları & Değiştirme

MAC DNS Ayarları & DNS Değiştirme

Eğer Türkiye'de yaşıyorsanız internet erişimine getirilen yasaklardan mutlaka haberiniz vardır. Ülkemizde birçok internet sitesi ilgili kurum tarafından incelenip erişime kapatılmakta. Bu kapatılan siteler arasında bazen her gün girip kullandığımız siteler de olabiliyor. Böyle bir durum bizim işimizi aksatmakla beraber özgürlüğümüzü de kısıtlamaktadır. Normal bir bilgisayar kullanıcısı açısından düşünürsek belirli zamanlarda en çok kullanılan sosyal medya siteleri (Facebook, Twitter, ve YouTube) bile erişim engeline maruz kalabiliyor. Eğer bir MAC kullanıcısıysanız ve bu erişim engellemelerine bir çözüm arıyorsanız doğru yerdesiniz. Çözümümüz DNS değiştirmekten geçiyor. Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda DNS değiştirmeyi hemen hemen herkes bilmekte fakat bu işlemin MAC üzerinde nasıl yapıldığı çok bilinmiyor ne yazık ki. Bu yazımızda MAC'te DNS adreslerinin nasıl değiştirilebileceğini adım adım anlattık. Bu işlemleri uyguladığınızda erişim engeli koyulmuş bir web sitesine MAC'iniz üzerinden rahatça girebileceksiniz.

MAC'te DNS kullanmak için öncelikle yeni bir konum (location) yaratmamız, ve sonra da aktif hale getirmemiz gerekiyor. Ayarladığımız DNS adreslerini kullanmaktan vazgeçmek istersek de kolayca eski konumumuzu seçebilir, böylece varsayılan DNS adreslerimizi kullanabiliriz.

Yeni bir konum yaratmak ve seçeceğimiz DNS adreslerini bu konumda ayarlamak için önce Sistem Tercihleri içerisindeki "Ağ" (Network) tercihlerine tıklıyoruz.

Açılan pencerenin üst kısmındaki menüye tıklayıp içerisinden "Konumları Düzenle"yi seçiyoruz. Artı (+) tuşuna basarak yeni konumumuzu yaratıyoruz ve bir isim veriyoruz: "Google DNS".

Daha sonra listeden Google DNS'i seçtikten sonra "Bitti" butonuna basarak konumumuzu düzenlemeye geçiyoruz.

Kablosuz ağ ile internete bağlanıyorsak sol taraftan Wi-Fi'ı seçerek, kablo ile bağlanıyorsak Ethernet'i seçerek sağ alt kısımda bulunan "İleri Düzey" butonuna tıklıyoruz. Eğer her iki bağlantıyı da kullanıyorsak önce biri, sonra da diğeri için aynı adımları tekrarlamamız gerekiyor.

Açılan yeni pencerede üst kısımdan DNS sekmesine tıklıyoruz. Burada gördüğümüz kutulardan, soldakinin içerisinde bazı rakamlar var ise aşağıdaki eksi (-) işaretine tıklayarak bunları temizliyoruz. Kutular temizlendikten sonra artı (+) işaretine tıklıyoruz ve resimde görülen yere "8.8.8.8" yazıyoruz. Bir kez daha artı (+) işaretine tıklıyoruz, ve bu sefer de "8.8.4.4" yazıyor ve enter / return tuşuna basıyoruz. "OK" butonuna tıklayarak penceremizi kapatıyoruz.

Sağ alt köşedeki "Uygula" butonuna tıklayarak da artık seçtiğimiz bağlantı için (kablosuz veya kablolu) DNS ayarlarımızı tamamlamış ve MAC'imizin internete bağlanırken Google'ın DNS sunucularını kullanmasını sağlamış oluyoruz. Benzer bir şekilde yeni bir konum (location) yaratarak Yandex veya OpenDNS sunucularını da tanımlayabiliriz.

Ayarladığımız DNS adreslerini kullanmaktan vazgeçmek ve varsayılan DNS' adreslerimizi kullanmak istersek tek yapmamız gereken Menü çubuğunda sol üstte yer alan Apple logosuna tıklayınca açılan menüdeki "Konum" kısayolu ile farklı bir konum seçmek. Böylece konumlarımız, dolayısıyla ayarlamış olduğumuz DNS sunucularımız arasında hızlı ve kolay bir şekilde geçiş yapabiliyoruz.

Yazımızı sonlandırmadan önce hangi DNS servisini kullanacağına karar veremeyen okuyucularımıza birkaç tavsiye vereceğiz. Herkesin hemen hemen bildiği ve kullandığı Google DNS adresleri (8.8.8.8, 8.8.4.4) artık maalesef her durumda çözüm olmamakta. Bu sebepten dolayı sizlerle kullanabileceğiniz diğer alternatif DNS adreslerini paylaşıyoruz. Yandex DNS veya OpenDNS kullanarak yasaklı sitelere erişim probleminizi çözebilirsiniz.

  • Google DNS: 8.8.8.8 (İlk bölüme) - 8.8.4.4 (İkinci bölüme) - (Bazı durumlarda çözüm sunamıyor, tercih size kalmış.)
  • Yandex DNS: 77.88.8.8 (İlk bölüme) - 77.88.8.1 (İkinci bölüme)
  • Open DNS: 208.67.222.222 (İlk bölüme) - 208.67.220.220 (İkinci bölüme)