Anasayfa / Yasaklı Sitelere Girmek / Zenmate

Zenmate

Hepinizin bildiği üzere birkaç gün önce Twitter'a erişim engellendi. Türkiye de neredeyse 24 saat içerisinde normal koşullarla hiç Twitter'a erişim sağlanamadı. Buda birçok Twitter severi bu sosyal platformdan alı koydu. Bu gidişle de yakın bir sürede açılacak gibi gözükmüyor ancak bu sizin için dert olmasın. Twitter'a girmenin alternatif yolları yok değil. Zira birkaç yolla Twitter'a kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Sadece Twitter'a değil diğer tüm engellenen sitelere erişim sağlayabilirsiniz. Ben şimdi tarayıcınızın Google Chrome olduğunu varsayarak size bir alternatif Twitter'a erişme yolu sunacağım. Tabi Chrome olması da şart değil. Yandex Browser'da olabilir. Yandex ile Chrome bağdaşık olduğu için fark etmiyor.

Öncelikle yapmanız gereken Google WebStore sayfasına girmeniz. Hemen şuradan eklentiyi yükleyeceğiz. Sol taraftaki arama menüsünden arama alanına gelin ve "Zenmate for Google Chrome" için yazın. Karşınıza çıkan ilk sonuca tıklayın. Muhtemelen bir demir adam resmi ile karşılaşaksınız. Her neyse ondan sonra sağ üst köşede bulunan mavi arka planlı "Ücretsiz" yazısına tıklayın. Eklentiniz yüklenmeye başlamıştır demektir. Hızınıza göre bu işlem gerçekleşecektir. Her neyse eklenti yüklendiğinde tarayıcının sağ üst köşesinde ayarlar ikonunun yanında kalkan gibisinden bir simge göreceksiniz. Bu eklentiyi yüklediğiniz anlamına gelmekte. Yapmanız gereken bu ikona tıklamak. Burada sizden e-posta adresinizi isteyecektir. Gönül rahatlığı ile verebilirsiniz. Size her hangi bir mail gelmeyecektir. Mail adresinizi verdiğinizde eklenti sayfa değiştirecek ve size bir kod verecektir. Bu kodu saklayın. Nedenine az sonra geleceğim. Şimdi ise yapmanız gereken aşağıdaki "Got it" yazısına tıklamanız. Artık eklenti tam anlamı ile aktif olmuştur. Bu eklenti lokasyonunuzu değiştirerek diğer sitelere girmenizi sağlamakta. Eklentinin çalışması için ise tek yapmanız gereken eklenti panelindeki on/off tuşuna basmanız. Bu şekilde çalışacaktır. Eklentide sizin lokasyonunuz, ip adresiniz vs. yer almakta. Aynı zamanda hangi ülkeden bağlandığınızda. Şimdi size verilen koda gelecek olursak bu kodun size verilmesinin nedeni başka bir pc'den girdiğinizde aynı mail adresini yazdığınızda sizi doğrulamak. Eğer aynı mail adresini yazar ve kodunuzu bilmiyorsanız o tarayıcı da eklenti çalışmaz. Eklenti ile 3-4 farklı ülkeden erişim sağlayabiliyorsunuz. Benim size tavsiyem Almanya olacaktır. Eklenti biraz sayfaları kasabilir. Burada yapmanız gereken sadece Twitter'a yada yasaklı sitelere girerken eklentiyi çalıştırmanızdır.

Birkaç basit adımda sizde Twitter'a ulaşabilir ve gönülünüzce Twitter'ı kullanabilirsiniz. Eğer eklentiden memnun olmazsanız da sorun değil. Çıkış işlemi oldukça basit.