Anasayfa / DNS Ayarları / IOS DNS Ayarları & DNS

IOS / Apple DNS Ayarları & DNS

Hepimizin bildiği üzere ülkemiz internet yasakları konusunda oldukça sıkı davranmakta ve her geçen gün sosyal medya siteleri bile bu kervana dahil olmak üzere bir çok site yasaklanmakta. İnternette aktif olarak kullandığımız web sitelerinin yasaklanması bizim için kabus olabilir, ama her problemin olduğu gibi bununda bir çözümü var tabi ki. Bir çoğumuz artık bilgisayarlar üzerinde DNS değiştirme işlemi yapabiliyoruz fakat iş mobil işletim sistemleri ve mobil cihazlara geldiğinde durum biraz daha karışık olabiliyor. Bu yazıda iOS işletim sistemini kullanan iPhone ve iPad cihazlar için DNS değiştirme yöntemini anlatacağız. Bu işlemleri eksiksiz yaparak yasaklanan Facebook, Twitter, Youtube veya herhangi başka bir siteye giriş yapabilmeniz mümkün. Aşağıda iOS işletim sistemi kullanan iPhone ve iPad cihazlarınız için DNS değiştirme yöntemini adım adım anlattık.

 • iPhone ve/veya iPad'inizde DNS değiştirmeniz için ilk yapmanız gereken şey "Ayarlar" menüsüne giriş yapmak.
 • Ayarlar menüsüne giriş yaptıysanız şimdi sırada Wi-Fi seçeneğini seçmek var.
 • Daha sonra karşımıza etrafımızda bulunan ve bizim bağlı olduğumuz Wi-Fi adresleri gözükecek. Buradan bizim bağlı olduğumuz ve aktif olarak kullandığımız Wi-Fi adresinin üzerine dokunuyoruz.
 • Bu işlemden sonra bağlantı seçeneklerine giriş yapıyoruz.
 • Bağlantı seçeneklerine girdikten sonra alt kısımda bizi IP adresi, alt ağ maskesi, yönetici vb. alanlar karşılıyor. Biz bu alanlar arasından DNS'in üzerine dokunuyoruz.
 • DNS'in üzerine tıkladığımızda sanal klavye uygulamamızın açılmış olması gerekiyor. Klavye uygulamamız açıldıktan sonra numara bölümüne giriş yapıyoruz.
 • Daha sonra kullanmak istediğimiz DNS adreslerini giriyoruz ve kaydediyoruz.

Eğer bu işlemi tamamladıysanız iPhone veya iPad cihazınızda DNS değiştirme işlemi başarıyla sonuçlanmış demektir. Kısa bir süreliğine internetiniz kesilip tekrar gelebilir. Eğer DNS adresinizin değişmediğini düşünüyorsanız Wi-Fi bağlantısını kapatıp açabilir veya telefonunuzu yeniden başlatabilirsiniz.

Bir diğer önemli husus ise iOS cihazlarda sadece Wi-Fi üzerinden DNS değiştirme işleminin yapılabildiği. Yani eğer mobil veri üzerindeki internet gezintiniz için DNS adreslerinizi değiştirmek istiyorsanız maalesef böyle bir şey mümkün değil. Bu sebepten yasaklı sitelere erişmek için Wi-Fi kullanıyor olmanız gerektiğini de hatırlatmış olalım.

Şimdi gelelim hangi DNS adresini kullanacağımıza. Herkesin aşina olduğu ve çoğu kullanıcının kullandığı 8.8.8.8 - 8.8.4.4 (Google DNS) maalesef Youtube, Twitter ve Facebook gibi yasaklarda artık maalesef işe yaramıyor. Diğer yazılarımızda önerdiğimiz Yandex DNS veya OpenDNS ikilisinden herhangi birini burada da kullanabileceğiniz gibi sizlere bu yazımıza özel DNS adresleri de önereceğiz. Son zamanlarda popüleritesini arttırmış ve çoğu kullanıcı tarafından tercih edilen SSDNS yani Smart Safe DNS sunucularını da kullanabilirsiniz. Hem gayet hızlı hemde diğer DNS adreslerinin çözüm sunamadığı noktalarda da imdadımıza yetişip çoğu siteye giriş yapabilmemize olanak tanıyor. Aşağıda hem Yandex DNS, hem OpenDNS hemde yeni önerdiğimiz Smart Safe DNS adreslerini sizlerle paylaştık. Bunlardan istediğiniz herhangi birini seçip kullanmaya başlayabilirsiniz. Yasaklı sitelere girişte yüksek ihtimalle etkili olacaktır.

 • Smart Safe DNS: 54.85.9.10 - 54.85.12.30
 • Yandex DNS: 77.88.8.8 - 77.88.8.1
 • Open DNS: 208.67.222.222 - 208.67.220.220
 • Google DNS: 8.8.8.8 - 8.8.4.4 (Bazı durumlarda çözüm sunmuyor, kullanmanızı pek önermiyoruz)

Yazımızın sonuna gelirken son bir şeyide sizinle paylaşmak istiyoruz. Eğer tüm bu değişiklikleri yapmanıza ve her DNS adresini denemenize rağmen istediğiniz siteye hala erişemiyorsanız VPN uygulamaları sizin için kesin çözüm olacaktır. App Store üzerinden indireceğiniz herhangi bir VPN uygulaması üzerinden istediğiniz web sitesine sorun yaşamadan giriş yapabilirsiniz.