Anasayfa / Yasaklı Sitelere Girmek / TOR Browser

TOR Browser

Geçtiğimiz günlerde özellikle Twitter'ın yasaklanması ile Tor Browser kullanımı arttı. Sizin de anlayabileceğiniz gibi bu tarayıcı Chrome, Yandex ve Mozilla gibi tarayıcılardan farklı olarak çalışmakta. Kısacası Tor Browser ile başta Twitter olmak üzere engellenen birçok siteye girebilmekte. Zaten bu tarayıcının çıkarılma nedeni en başta Deep Web. O yüzden neredeyse hiç yasak tanımıyor diyebiliriz. Bu tarayıcı işleyiş bakımından diğer tarayıcılardan farklı olduğu gibi kullanım ve kurulum olarak da diğer tarayıcılardan farklı. Dürüst olmak gerekirse biraz teferruat istiyor. Ancak kurması ve kullanımı o kadar karmaşık değil. Dediklerimi göz önünde bulundurursanız sizde bu tarayıcı kolayca kurabilir ve istediğiniz siteye girebilirsiniz.

Bu tarayıcıda da olduğu gibi tavsiyemiz tarayıcıyı kendi sitesinden indirmeniz. Yani torproject.org adresinden. İndirme işlemi çok basit. Siteye girin, karşınıza çıkan Download butonuna tıklayın. Ardından aşağıdan dili seçin (mümkünse İngilizce olsun) ve indirme butonuna tıklayın. Tarayıcının yükleme dosyası inecektir. Yükleme dosyasına tıklayıp tarayıcıyı kurduktan sonra kurulu dizinde "Start Tor Browser" setup’u olacaktır. Bu setup’ada tıklamanız gerek ardından ise karşınıza tarayıcının bir sayfası çıkacak ve burada internete nasıl bağlanmak istediğiniz yer alıyor. Seçeneklerden biri "Connect" diğeri ise "Configure". Sizin seçmeniz gereken ise "Connect" seçeneği. En azından benim tavsiyem bu şekilde. Ondan sonra ise tarayıcı açılacak ve tarayıcıyı normal bir program gibi kullanabileceksiniz. Tor Browser sizin girdiğiniz sayfaları, yaptığınız aramaları ve indirdiğiniz dosyaları şifrelemekte. Bu yüzden ne yaptığınız kolay kolay tespit edilememekte. Aynı zamanda tarayıcı kendi DNS ‘lerini kullandığı için sitelere girişte hiç bir problem olmamakta. Tarayıcı sadece yasaklı sitelere girmenizi sağlamıyor aynı zamanda bu sitelere güvenli bir şekilde girmenizi sağlıyor. Bunu yapan ise çok tarayıcı olmasa gerek. Tarayıcı da zaman zaman yavaşlıklar ile karşılaşabilirsiniz ama bu çok normaldir. En başlarda karşılaşmasanız bile günler ilerledikçe karşılaşabilirsiniz. Yine de siz "Congratulations. Your browser is to use Tor:" yazısını gördükten sonra endişe etmeyin. Her şey düzenli bir şekilde çalışıyor olacaktır. Hatta tarayıcının ana sayfasında sizin o anki İp adresiniz bile yer alacaktır. Sitenin en aşağısında ise tarayıcıyı kullanabileceğiniz diller yer almaktadır. Diyelim ki siteden indirme öncesi dil seçiminde hata yaptınız. Hiç önemli değil. Tarayıcının hemen anasayfasından kullandığınız dili bir tıkla değiştirebilirsiniz.

Tor Browser ‘da gördüğünüz gibi kolay ve kullanışlı. Bana kalırsa birçok yasaklı sitelere girme yolundan daha kalıcı ve etkili.