Anasayfa / Yasaklı Sitelere Girmek / Onavo

Onavo

Sizlerin de bildiği üzere geçtiğimiz günlerde Twitter'a bir erişim yasağı kondu ve birçok kişi ne bilgisayarından nede mobil cihazından Twitter'a ulaşamadı. Sorun oluştuğu gibi çözümü de oluştu. Daha doğrusu çözüm gün yüzüne çıktı. Twitter’a bilgisayardan erişemeyenler için birçok çözüm ortaya sunuldu. Program olsun tarayıcı olsun, ayar değiştirme olsun hemen hemen her şekilde çözüm bulundu ama mobil cihazlar için pek fazla çözüm üretilmedi. Yine de bu hiç olmadığı anlamına gelmez. Bilgisayarlar için nasıl tarayıcı değiştirme, program kurma veya ayar değiştirme var ise mobil cihazlar içinde uygulama geliştirildi. Az sonra sizlere anlatacağım uygulama ile Twitter dahil bütün giriş izni bulunmayan sitelere girebileceksiniz. Şimdiden söyleyeyim bu uygulama sadece Android ve iOS işletim sistemli mobil cihazlar için geçerlidir. Diğer işletim sistemine sahip cihazlar bu uygulamadan faydalanamazlar.

Uygulamanın adı Onova. Uygulamanın tek kötü yönü dilinin sadece İngilizce olması gerek. Ancak buna oranla da birçok iyi yönü var. Hemen hemen hiç bir uygulamada bulamayacağınız istatiksel tablolardan tutunda aylık ve haftalık verilerinize kadar her şey var. Bu uygulamayı da diğer uygulamardan ayıran en büyük özelliği bu istatiksel değerleri olsa gerek. Onavo’nın kullanımına gelirsek çok basit olduğunu söyleyebiliriz.

İlk olarak yapmanız gereken Onavo’yu indirmek. Ondan sonra uygulamayı açın ve bu sırada yüklenmesini bekleyin. Uygulamanın yüklenmesi biraz sürebilir. Uygulama açılınca ekranın üst tarafından turuncu bir yazı belirecektir. Yapmanız gereken o yazıya tıklamak. Ardından çıkan sayfada da “Reinstall Now” butonuna basmanız gerek. Şimdi her şey tamamdır. Karşınıza bir takım bilgileriniz çıkacaktır. Uygulama açıklaması ve uygulamanın ne içerdiği gibi. Ardından üst tarafta bulunan yenile butonuna basmanız gerekecektir. Burada karşınızda hangi ağdan bağlandığınız, hangi ülkeyi kullandığınız çıkacaktır. Bunlar ise pek işinize yaramayacak bilgiler ama artık gönül rahatlığı ile Twitter’a girebilir, Twitter’ı doya doya gezebilirsiniz. Tabi sadece Twitter değil bunun dışında devletin ve internet sağlayıcınızın izin vermediği tüm sitelere girebilirsiniz. Bu uygulama sizi ne kadar yasaklı sitelere sokuyorsa bir o kadarda güvenli bir internet ağı sunuyor aslında. Yani sizin anlayacağınız sadece yasaklı sitelere girmek için oluşturulmuş bir uygulama değil. Yani Onavo uygulamasını güvenle kullanabilirsiniz.

Eğer siz de Android ya da iOS cihazınızın için güvenli internet sunan, yasaklı sitelere girmeyi sağlayan bir uygulama arıyorsanız tek yapmanız gereken Onavo’yu indirmek. Gerisi oldukça basit ve kendiliğinden gelmekte.