Anasayfa / DNS Ayarları / DNS Değiştirme

DNS Değiştirme

Bu bilgilendirici yazımızda sizlerle DNS (Domain Name System) hakkında bazı bilgiler verip, DNS ayarı değiştirmeyi ve kullanılabilecek en uygun DNS adreslerini paylaşacağız.

Kısaca DNS'in ne olduğundan bahsetmemiz gerekirse; DNS (Türkçe çevirisi: saha adı sistemi), internet uzayını bölümlemeye, bölümleri adlandırmaya ve bölümler arası iletişimi organize etmeye yarayan, bilgisayar, servis, internet ya da hususi bir ağa bağlı herhangi bir kaynak için hiyerarşik dağıtılmış bir adlandırma sistemidir. Halk diliyle konuşmak gerekirse DNS aslında bir internet sitesine bağlanmaya çalışrken kullandığınız bir çeşit servis sağlayıcısı sunucusudur. Eğer bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda herhangi bir DNS değişikliği yapmadıysanız varsayılan yani mevcut olarak kullandığınız DNS adresleriniz internet servis sağlayıcınıza ait DNS adresleridir. Örnek vermek gerekirse, TTnet kullanıyorsunuz ve herhangi bir DNS değişikliği yapmadınız. Aslında siz şu anda default olarak TTnet DNS adreslerini kullanmaktasınız. Bu her internet servis sağlayıcısı için aşağı yukarı bu şekildedir. Peki neden DNS değiştirmeye ihtiyaç duyarız? Bu sorunun aslında çok basit bir cevabı var adını muhtemelen duymuş olacağınız kısaltması TİB olarak adlandırlan ve ismi Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı olan kurum internet sitelerinden uygun olmayanlara sizin giriş yapmamanız için yasaklar. Ve bunu DNS sunucuları üzerinden yapar. Bir site için karar çıkardıktan sonra bütün servis sağlayıcılarına tek tek o kararı gönderir ve kendi DNS adresleri üzerinde bu siteleri yasaklamalarını ister. Servis sağlayıcıları (TTnet, Superonline vb.) 24 saat içerisinde ilgili yasaklamayı yapmak zorundadır. 2016 yılı son çeyreği itibariyle Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı kapatılıyor tarzında haberler duysakta bu artık sitelerde herhangi bir yasaklama olmayacağı anlamına gelmiyor maalesef. Artık TİB'in görevini BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) devir aldı. Ve kanunsuz olarak tabir edilen siteler hala BTK tarafından yasaklanmaya devam ediliyor. Sizde bu yasaklamalardan etkilenmemek istiyorsanız, internet özgürlüğüme dokunulmasın diyorsanız servis sağlayıcınızın DNS adreslerini değiştirerek bu gibi yasaklamaların önüne geçebilirsiniz. Yakın süreçte diğer DNS adreslerinide kendi DNS sunucularına yönlendirerek bu yöntemi fixleyeceklerini düşünüyoruz fakat böyle yapsalar bile VPN kullanımıyla yinede yasaklı sitelere erişilebilir. Şimdi kısaca nasıl DNS değiştireceğinizden bahsedelim.

DNS Değiştirme

İnternete bağlanan her işletim sisteminde DNS ayarları mevcuttur, çoğu işletim sistemi bunlar üzerinde düzenleme yapmanıza olanak tanır.

Herhangi bir Windows sürümünü kullanıyorsanız Ağ ve Paylaşım merkezindeki Özellikler bölümünü bularak IPV4 ayarlarından DNS adreslerinizi kolayca değiştirebilirsiniz. Bu konu hakkında sitemizde detaylı anlatım mevcut, eğer yapamıyorsanız bu anlatımlardan yardım alabilirsiniz.

DNS ayarı yapmak için elbetteki Windows kullanıyor olmanız gerekmiyor. Çoğu işletim sisteminde DNS ayarı yapabilirsiniz. Örneğin bir başkası, mobil işletim sistemi olarak tabir edilen Linux tabanlı Android'te de DNS değişikliği yapabilirsiniz. Bunun için telefonunuzun Ayarlar bölümünden Wi-Fi kısmını takip ederek DNS değiştirme kısmını bulabilirsiniz. Eğer Android değilde IOS kullanıcısı iseniz Wi-Fi için yine ayarlar bölümünden DNS değişikliği yapabilirsiniz fakat mobil veri yani 3G veya LTE'nin DNS değişikliği desteklemediğini de belirtmeden geçmeyelim.

DNS Adresleri

Hangi DNS adreslerini kullanacağınız konusunda bilgi almak istiyorsanız bizim önerdiğimiz DNS sunucularının Yandex veya OpenDNS olduğunu söylemeden geçmeyelim. Bunların dışında Google DNS'de kullanabilirsiniz. Bunların haricinde Norton, Avast vb. gibi servislerinde DNS adresleri var fakat bunları kullanmanızı pek tavsiye etmiyoruz. Özellikle virüs programlarına ait DNS sunucuları sürekli ağ kaynaklı tarama yapmaya çalıştıklarından yavaşlık söz konusu olabiliyor.

Google DNS kullanmak istiyorsanız 8.8.8.8 - 8.8.4.4 adreslerini, Yandex DNS için 77.88.8.8 - 77.88.8.1 adreslerini ve OpenDNS için ise 208.67.222.222 - 208.67.220.220 adreslerini kullanabilirsiniz.